Egy klasszikus kedvenc, ami nélkül nem múlhat el a karácsony. Így készül a bejgli.
A tökéletes bejgli titka
A tökéletes bejgli teteje szép márványos, tölteléke vastag, de nem repeszti szét a tésztát. Néhány szabály betartásával és kis rutinnal akár mi magunk is elkészíthetjük (bár a kicsit repedezett bejgliből sem szokott morzsa sem maradni). Összeszedtük tapasztalatainkat, melyeket érdemes figyelembe venni bejglisütéskor.
1. Először mindig a tölteléket készítjük el, ami azért fontos, mert teljesen ki kell hűlnie. Ha még meleg, amikor a tésztára kenjük, akkor könnyen kirepedhet sütés közben a tészta.
2. A tésztához hideg vajat és zsírt használunk, melyeket gyors mozdulatokkal morzsolunk össze a többi alapanyaggal. Ha túl sokáig gyúrjuk, akkor átveszi a meleget a tészta, és ez árt a szerkezetének, ami szintén repedéshez vezethet.
3. A bejgliket először egy tojássárgájával kenjük le, majd hűvös, száraz helyen pihentetjük, míg meg nem szikkad. Ezután tojásfehérjével is lekenjük, és ezt is hagyjuk megszáradni. Ez a titka a márványos mintának.
4. Mielőtt sütőbe toljuk, egy hurkapálcával megszurkáljuk a bejglit (teljesen leszúrunk az aljáig), így tesszük lehetővé, hogy a sütés közben keletkező gőzök távozzanak, és ne feszítsék szét a tésztát.
5. A bejgli frissen a legfinomabb, de bátran dolgozhatunk vele előre. A hűvös, száraz helyen tárolt kész bejgli 30 napig eltartható. Ha a rácson már kihűlt, szorosan fóliába csomagoljuk, és lefagyasztjuk.